İç Anadolu Bölgesi

Avanos

Chez Galip
Chez Galip
press to zoom
Chez Galip
Chez Galip
press to zoom
Chez Galip
Chez Galip
press to zoom
Avanos
Avanos
press to zoom
Avanos
Avanos
press to zoom
Chez Galip
Chez Galip
press to zoom

Nevşehir’in 18 km kuzeyinde olan Avanos’un antik dönemdeki adı “Venessa’dır. Çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan ilçede seramik yapım geleneği Hititlerden beri süregelmektedir. Kızılırmağın getirdiği kırmızı toprak ve milden elde edilen seramik çamuru, avanoslu seramik sanatçılarının elinde şekil almaktadır. Avanos yakınlarında, Kızılırmak’ın hemen kenarındaki bir Roma mezarlığında ele geçen mermerden lahit, Merkez Kapadokya Bölgesi’nde bugüne kadar ele geçen tek lahit olması açısından ilginçtir. Lahit, 1971 yılında tesadüfen ortaya çıkmış, semerdam biçimindeki kapağı kimliği tespit edilmeyen şahıslarca açılmış ve içindeki buluntular ne yazıkki çalınmıştır. Ceset üzerinde yapılan patolojik ve paleoantropolojik araştırmalar sonucunda lahitin, saçları kına ile boyanmış bir kadına ait olduğu anlaşılmıştır.

Avanos’ta 13.yüzyıl Selçuklu dönemi’ne tarihlenen Saruhan Kervansarayı ve Alaaddin Camii bulunmaktadır.
Avanos’a 5 km, Paşabağlarına 1km, uzaklıktaki Zelve, Aktepe’nin dik ve kuzey yamaçlarında kurulmuştur. Üç vadiden oluşan Zelve Ören Yeri, peribacalarının en yoğun olduğu yerdir. Vadideki peribacaları sivri uçlu ve geniş gövdelidir.
Uçhisar, Göreme, Çavuşin’de olduğu gibi kaya oyma mekanlardaki trogloditik yaşamın ne zaman başladığı bilinmeyen Zelve, özellikle 9. ve 13.yüzyılda hıristiyanların önemil yerleşim ve dini merkezlerinden biri olmuş; aynı zamanda rahiplere ilk dini seminerler de bu yörede verilmiştir.
Yamaçların dibinde yeralan ‘Direkli Kilise’ Zelve’deki manastır hayatının ilk yıllarına aittir. Kilise süslemelerinde tercih edilen kabartma haçlar daha çok ikonoklastik düşünce ve yakındani lgilidir. İkonoklastik Dönem öncesine tarihlenen Balıklı, Üzümlü ve Geyikli Kiliseler vadinin önemli kiliselerindendir.
1952 yılına kadar iskan edilmiş vadide manastır ve kiliselerden başka yerleşim yerleri iki vadiye açılan tünel, değirmen, cami ve güvercinlikler bulunmaktadır.

Kaynak: http://www.avanos.bel.tr/

Kişisel notlar: 
Avanosta alışveriş yapmak için bolca seramik atölyesi var. Bu atölyelerde seramik yapımını izleyebilirsiniz. Yalnız dikkat edin seramik çömlek yaptıracağız önce dükkanı gezelim diyenlere pek aldanmayın. Çünkü size işi yaptıracak ustayı bir daha ortalarda bulamayabilirsiniz. Avanosta alışveriş için bir diğer seçenek de yöreye özgü şaraplar...

Görülecek yerler:

 

Chez Galip

Galip Bey'in dükkanı sanırım Avanostaki en meşhur yerlerden biri. Bunun nedeni çömleklerin güzelliğinin yanında meşhur saç müzesinin bu dükkan içinde bulunması. Görevlinin anlattığına göre Galip Bey zamanında bir fransız kadına aşık olmuş. Ülkesine dönmek zorunda genç kadın bir veda mektubu ile bir tutam saçını bırakmış . Daha sonra her gelen kadın bir tutam saç bırakmaya başlamış. Böylece saç müzesi denilen kimine göre ilginç, kimine göre irite edici bu mekan ortaya çıkmış. 
İrite edici diyorum çünkü ilk gidişimde her yere yapıştırılmış, tavandan bile sarkan milyonlarca saç yüzünden midem bulanmış ve içeri girememiştim. Bu gidişimde tüm cesaretimi topladım ve girdim içeri ama ne yalan söyleyeyim yine rahatsız hissettim kendimi. 1997 yılında Guiness Rekorlar kitabına giren ve geçtiğimiz yıllarda Kültür Bakanlığı tarafından müze kapsamına alınan bu yer Avanosta mutlaka görülmesi gereken mekanlardan biri. Ayrıca Galip Bey senede iki kere saçlar arasında çekiliş yaparak 20 kişiye Kapadokya'da tatil hediye ediyor. (saçlar sahiplerin isim ve adresleri ile yapıştırılıyor)
(içeride fotoğraf çekilmesine izin olmadığı için görüntüler çeşitli internet sitelerinden kullanılmıştır)