Mutlu insanların şehri

Batum

Batum resim - heykel müzesi
Batum resim - heykel müzesi
press to zoom
Piazza Batumi
Piazza Batumi
press to zoom
Piazza Batumi Saat Kulesi
Piazza Batumi Saat Kulesi
press to zoom
Batum Katedrali
Batum Katedrali
press to zoom
Batum
Batum
press to zoom
Batum Sokakları
Batum Sokakları
press to zoom
Batum Park
Batum Park
press to zoom
Botanik Parkı
Botanik Parkı
press to zoom
Ali ve Nino heykeli
Ali ve Nino heykeli
press to zoom

Batum komşumuz Gürcistan'ın en bilinen ve popüler şehirlerinden birisi (diğeri de Tiflis). Yakınlığı ve sınırdan nüfus cüzdanıyla geçebilmenin verdiği rahatlık sonucu da ülkemizden çok sayıda uzun süreli yada günü birlik çok sayıda turiste de ev sahipliği yapıyor. Sarp sınır kapısından sadece 20 km. içeride. Batum yada onların deyişiyle Batumi Acara özerk bölgesinin başkenti ve bir deniz kenti. Gürcistan'ın resmi dili gürcüce ama Batum'da rusça ve türkçe de yaygın. İngilizce bilenler çoğunlukla otel çalışanlarıylı sınırlı maalesef. Uyarı ve açıklama tabelalarında bu üç dil de yer alıyor (enteresan olanı çöp atmayın, kilisede ses yapmayın gibi uyarı levhaları sadece türkçe!). Bu arada gürcü alfabesi çok enteresan bir alfabe. Latin harfleri yok, harfler resimlere benziyor (bana biraz sanskritçeyi andırdı. Ama çok estetik görünüyor). Büyük küçük harf ayrımı yok ve dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan 14 alfabeden birisi. Ama günaydın ve teşekkür ederim gibi basit şeyleri demek bile bence zor. Unutuyor insan (Günaydın: Dilemşudovisa teşekkürler: magloba gibi birşey yanlış hatırlamıyorsam). Bu arada Batum'la aramızda 1 saat fark var...


Gürcistanın para birimi lari. 1 lari yaklaşık 1.4 (mayıs 2016) TL. Batum düz bir şehir olduğu için yürüyerek gezilecek bir yapıya sahip. Yorulduğunuz noktada ise taksiler yetişiyor imdadınıza. Yol kenarında beklerken normal bir binek araba taksi tabelasını takıveriyor tepeye ve al sana taksi. Arabalarda taksimetre türü birşey olmadığı için pazarlık usulü yürüyor işler (bu arada Batum'da toplu taşımada var ama biz kullanmadık. Alfabeleri hiç anlaşılmadığı ve ingilizce bilen de pek olmadığı için riske atmak istemedik).İnsanlar ise her konuda çok yardımcı ve genel olarak çok güler yüzlü. (Yalnız şunu eklemek isterim, bu sizin de davranışlarınıza ve görünüşünüze göre değişiyor. Benim hissettiğim başka amaçlarla -fuhuş vs.- gelen ve hafta sonu günübirlik çoluk çocuk gelen türklerden pek hoşlanmadıkları. Çünkü çöp atmayın, gürültü yapmayın türü uyarı tabelalarının çoğu türkçe. Gerçekten çok temiz ve düzenli olan şehir, pazar günü tam bir keşmekeş yaşıyor günübirlik gelenlerin artmasıyla...)

Bunun yanısıra Batum şu anda tam bir yenilenme sürecinde ve inşaat şirketlerinin neredeyse tamamı türk firmalar. Otellerin çoğu da türklere ait. Batum yemyeşil bir şehir ayrıca. Her yerde parklar, göletler var. Şehrin ortasındaki parklarda ceylanlar, midilliler, çeşit çeşit kuşlar son derece geniş ve rahat ortamlarda halka açık olarak besleniyorlar.
Biz her hangi bir sorun yaşamadık ama Batum'a ağrı kesici bile olsa reçetesiz ilaç ve bir iki paketin üstünde sigara sokmak yasakmış. Bilginize...

 

Batum'a nasıl gidilir?

Uçakla İstanbul'dan direkt Batum'a uçabilirsiniz. Ankaradan direkt uçuş olmadığı için biraz da geze geze gitmek için biz Trabzon'a kadar uçakla gittik, eşim iş için çok sık Gürcistana gittiği için havaalanından daha önceden tanıdığı bir şoför bizi aldı ve Sarp sınır kapısına götürdü. (Trabzon Sarp arası yaklaşık 1.5 saat. Şoförümüzün adı Koba ve çok az türkçe biliyordu. İletişim bilgilerini ilerki bölümlerde yazacağım). Açıkçası bir dahaki sefer uçakla gideceğim çünkü sınır kapısı tam bir felaket. Saatlerce bekletecek araba kuyrukları var ve sıcak yaz aylarında çekilecek dert değil. Arabamız lüks vs. olsa da o kadar kargaşa ve sıcak var ki beklenmez orada. Bu beklemeyi atlatmak için bizim akıllı karadenizli gençlerimiz de bir yöntem bulmuş. Şöyle ki; aralara kendi arabalarını koymuşlar ve her ne kadar polisle bu konuda tartışsalar da 30-40 tl karşılığında sizi araya sokuveriyorlar. Normalde böyle şeylere çok karşı olsam da sonuçta dayanamadık ve araya girdik bizde. Sınır kapısından biz pasaportlarımızla geçtik ama daha önce de yazdığım gibi nüfus cüzdanıyla da geçebiliyorsunuz vize uygulaması olmadığı için (pasaportla geçecekseniz yanınızda harç pulu olması gerekiyor). Koba sık sık giriş çıkış yaptığı için görevlilerin çoğu onu tanıyordu sınır kapısında fazla beklemeden hatta neredeyse arabadan bile inmeden işlemleri hallettik ve ver elini Batum...

 

 

Batum'da nerede kaldık?

Batum yeni yeni gelişmeye başlayan bir şehir. Sheraton gibi birçok büyük otel zinciri burada otel açmış yada inşaat halinde. Biz Radisson Blu'da kaldık ve ben çok memnun kaldım otelin herşeyinden. Old Batumi denilen eski şehire çok yakındı, kendi plajı vardı (zaten Batum sahil şeridinin her yeri plaj ve tertemiz) ve geceleri cıvıl cıvıl olan bulvara da yürüyüş mesafesindeydi (Bkz: Radisson). Bu arada Radisson'un sahibi türk bir iş adamı olduğu için kahvaltısı bize çok yakındı. Ki benim gibi fazla et sevmeyenlerdenseniz Gürcistan'da işiniz zor ve kahvaltı en önemli öğün oluyor.

 

Batum'da ne yapılır?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bol bol denize girilir. O kadar güzel ve temiz ki. Kumar oynamayı sevenler için casinoları da birer cazibe merkezi. Ama aklınıza Kıbrıs yada diğer ülkelerdeki lüks yerler gelmesin. Buradakiler biraz daha mütevazi. Müze gezerim diyorsanız benim gibi müze manyağı birinden tavsiye müzeleri boşverin gitmeseniz de olur. En güzel zaman geçirilecek yerlerden birisi ise sahildeki parklar ve su gösterileri. Herkes neşeli, cıvıl cıvıl. Dediğim gibi ilk gezdiğim müze tarih ve arkeoloji müzesiydi ama bulmak gerçekten de çok zor oldu ve o kadar aramaya da değmezdi. İkinci gezdiğim müze ise resim - heykel müzesiydi ve ilkine göre daha iyiydi. Tablolar biraz bakımsız dursa da gürcü sanatçıların eserlerini tanımak hoş oldu. Bina da daha önceki müzeye nazaran çok daha bakımlıydı.

Batum Bulvarı:

Batum'da bence akşamları yapılacak en keyifli şeylerden biri Batum sahilde bulunan parklarda vakit geçirmek oldu. Her yer cıvıl cıvıl. Kurulan havuzlarda akşam dokuzdan sonra ses ve ışık gösterileri düzenleniyor ve gerçekten de çok güzel. Havuzdaki fıskiyeler müziğe göre su fışkırtıyor ve güzel ışıklandırmanın da etkisiyle çok güzel görünüyor (yeni Batum bölgesinde bu gösteriler çok daha büyük havuzlarla sergileniyor. Old town tarafı daha mütevazi). Ayrıca yine bu parklarda birçok gösteri sanatçısı da oluyor geceleri. Kuklacılar, dansçılar, ressamlar, şarkıcılar ne ararsanız var. Fakat bizim en ilgimizi çeken her gece aynı yerde canlı müzik eşliğinde kafkas dansları yapan 20'li yaşlardaki gençler oldu. Neredeyse her gece onları izlemeye gittik. İzleyen halkın da katılımıyla çok keyifli danslar yapıldı.
Sahil tarafında kurulan panayırlarda da çok keyifli saatler geçirdik.

 

Piazza Batumi

Piazza Batumi de sık sık gittiğimiz yerlerden oldu. Eski Batum tarafında bulunan bu meydanın en büyük özelliği çeşit çeşit cafe-restoranı içermesinin yanı sıra devamlı canlı müzik olması. Hem de son derece ustaca çalınan, rahatsızlık vermeyen bir müzik. Bunun dışında meydanda bulunan saat kulesi de enteresan. Her saat başı çaldığında içinden figürler çıkıyor ve küçükten büyüğe sıralanmış çanlar melodi çalıyor. Son derece hareketli olan bu meydanı da öneririm (hatta son gece defile bile vardı).

 

Batum Botanik Parkı

Batum botanik bahçesi şehrin oldukça dışında. Bu yüzden şoförümüz Edo'yla gittik oraya. Devasa bir alan ve gez gez bitmiyor açıkçası. Yorulanlar yada yaşlılar için elektrikli mini tren gezdiriyor içeride. Tamam çok güzel, yemyeşil ama ben biraz sıkıldım açıkçası burada. Zaten Batum'un her yeri park, her yeri yemyeşil. Tek enteresan olan şey kolumuzda poz veren Şahin (ama o da biraz ürkütücüydü) Hem çok ağırdı hemde pençeleri inanılmaz sıktı kolumu. (ona da 5 lari verdik galiba fotoğraf için) ve devasa kökleri olan ağaçlardı. Giriş yanlış hatırlamıyorsam yabancılara 14, gürcü vatandaşlarına 8 lariydi.