Bir nefes kadar yakın...

Sakız (Chios) Adası

Eylül 2016

 

Lagada Köyü
Lagada Köyü
press to zoom
Nea Moni Manastırı
Nea Moni Manastırı
press to zoom
Nea Moni Manastırı
Nea Moni Manastırı
press to zoom
Nea Moni Manastırı
Nea Moni Manastırı
press to zoom
Nea Moni Manastırı
Nea Moni Manastırı
press to zoom
Nea Moni Manastırı
Nea Moni Manastırı
press to zoom
Anavatos Köyü
Anavatos Köyü
press to zoom
Anavatos Köyü
Anavatos Köyü
press to zoom
Anavatos Köyü
Anavatos Köyü
press to zoom

Mesta Köyü

Sakız merkeze 35 km, uzaklıkta olan köy 14-15. yy'da kurulmuş olan bir ortaçağ köyü. Zaten bunu köyün sokaklarına girdiğinizde iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Sadece inşa edildiği zamanın araçlarının ve atlarının geçebileceği daracık kapalı sokaklar, gözetleme yada savunma delikleri...

Köyün içine girmek için sadece iki kapı var, sokaklar dar ve evler, boşluklar olmadan yan yana inşa edilmiş. Köy, korsanların kaybolması ve köy merkezindeki önemli binalara ulaşamamaları için, bir labirent şeklinde inşa edilmiş. Evlerin yan yana olması, köylülere evlerin çatılarında görünmeden hareket etmeleri için tasarlanmış. Ne kadar enteresan değil mi? Bu köyde kalma, bu tarihi dokuyu yaşamak isterseniz MestaMastic adında harika bir otel gördüm önerebilirim...

Armolia Köyü

Bu köy sakız merkeze 20 dk. uzaklıkta bir köy. Seramik ve el yapımı ürünleriyle ünlü bu köydeki dükkan sahiplerinin çoğu türkçe biliyor az çok ve çok misafirperverler. Hemen bir şeyler ikram ediyorlar.

Anavatos Köyü

Bana en değişik gelen yerlerden biri de bu köy oldu. Anavatos terk edilmiş bir anıt köy. 450 mt yükseklikte bir tepeye kurulmuş köyde çok az yaşayan vardı. Bazı binalarda restorasyona girmişti. Köy 1822’de terk edilmiş ama bazı evler, binalar, Taksiarhis Kilisesi ve Meryem Ana Kilisesi koruma altında. Bizans döneminde kurulduğu var sayılan ulaşılması zor olan köyün çok enteresan , acıklı ve vahşi bir hikayesi var:

1822 yılında meydana gelen olaylarda Sisamlı rumlar sakızda yaşayan türklere karşı saldırılar başlatmış. Sakız halkı ise buna müdahalede bulunmamış. Bunun üzerine Osmanlı müdahalede bulunmuş. Adada yaşayan binlerce kişi asılmış, 50 bine yakın kişi sürgün edilmiş. Sakız ağaçları yakılmış, tarım alanları ve geçim kaynakları tahrip edilmiş.

Tüm ada halkı 1822 Osmanlı baskınında Osmanlı’dan kaçarken, adada son kalan kişiler en ulaşılamayacak nokta olarak gördükleri Anavatos surları arasına saklanmışlar. Osmanlılar bu noktaya ulaştıklarında ise tüm sığınmacılar uçurumdan atlayarak intihar etmişler...

Nea Moni Manastırında bu katliamlarda ölen kişilerin mezarları ve kemikleri olduğu da söyleniyor...

Volissos Köyü

Sakız Adası’nın merkezinden 40 km uzaklıkta ve nüfusu 500 kişi olan Volissos Köyü, adanın kuzeybatısındaki en büyük köy.  Bir rivayete göre Homeros’un doğduğu köy olarak biliniyor.

Kalimassia Köyü

Benim en sevdiğim yerlerden biri de bu köy oldu. Köy meydanında küçük bir kahvede oturup birer "yunan kahvesi" içtik. Bu arada tonton dükkan sahibi bize bisküvi ikram edip, köyün yaşlılarıyla sohbetine devam etti. Dillerini bilmesek de herkesin çok tatlı ve güleryüzlü olan bu köyde kilisenin önünde oturan yaşlı teyze bile kiliseye davet edip, kendince sohbet etti bizimle...

Lagada Köyü

Bu köy bir balıkçı köyü. Akşam yemeği için gittiğimiz bu köyde gerçekten lezzetli bir yemek yedik...

Bu yerlerin dışında bir de özellikle Sakız merkezde gezilmesi gereken müze ve çeşitli yapılar var. Biz maalesef buraları göremedik başka sefere artık. Sakız o kadar yakın ki günübirlik bile gidilebilir. 

Sakız Kalesi, kalenin içinde yer alan Jüstinyen müzesi, Arkeoloji müzesi, eski bir Osmanlı Camii olan Bizans müzesi, restore edilmiş eski bir taş konakta bulunan Denizcilik Müzesi, Agio Galas Mağarası görülecek diğer yerler arasında.

 

SAKIZ ADASININ PLAJLARI

Sakız adasında plajlar iki şekilde. Bazılarında şemsiye,şezlong, kabin, duş gibi hizmetler veriliyor bazılarında ise hiç bir şey yok. 

Karfas Plajı: Bu plaj Chios merkeze 5-6 km. uzaklıkta. Restoranlar ve kafelerin olduğu plajda şemsiye vs. gibi hizmetler yeme-içme karşılığında veriliyor. Denizi sığ sayılabilecek bir derinlikte. Sahili kum.

Mavra Volia: Bu plaj bakir plajlardan yani verilen bir hizmet yok. En büyük özelliği ise volkanik siyah taşlardan oluşan bir kumsala sahip olması. Denizi de aynı biçimde taşlık ama bir süre sonra derinleştiği için sıkıntı olmuyor.

Komi Beach: Bizim en sevdiğimiz plajlardan biri oldu burası. Bu plaj da düzenli plajlardan. Birçok restoranın bulunduğu plajda sahil kum...

Lithi Plajı: Benim yine bayıldığım bir plaj oldu burası. Denizi tertemiz (bütün plajlar mis gibi zaten). Sahili kum. Gitmişken Kyma tavernada mutlaka bir şeyler yiyin. pişman olmazsınız...

Elinda plajı: Burası da bakir plajlardan biri. Denizi ve sahili taşlık. Deniz güzel ama soğuk...

Limnos: Burası da organize plajlardan. Denizi güzel, sahili kum. Gitmişken El Sueno restoran'ın şezlonglarından faydalanıp, leziz yemeklerinden yiyebilirsiniz.

 

Sakız Adası'nda alışveriş

Sakız'a gitmişken tabiki sakızlı ürünler alınır. Bu ürünler arasında benim için bir numara Mastic Water denilen sakızlı soda. İçimi güzel, mideyi rahatlatıcı. Bunun dışında sakızın kullanıldığı bir çok ürün de var. Sakız merkezde bulunan dükkanlarda kozmetikten yiyecek maddesine kadar çok çeşitli ürünler bulabilirsiniz. Adaya özgü uzo, şarap ve likör çeşitleri de sevenler için önerilerim arasında. El yapımı reçel sevenlerdenseniz Chios merkezde bulunan Reçelci Rena tam size göre. Aklınıza gelen her şeyden yapılan reçel ve marmelatlar sizi bekliyor (ayrıntılı olarak Sakız Lezzet önerilerinde okuyabilirsiniz).

 

Yılbaşı ve Paskalya Gelenekleri

Sakız'da yılbaşı "gemilerle" karşılanıyor. Bu gemileri çoğunlukla aynı yaşlardaki erkek çocukları yapıyor. Yarım metreden iki metre büyüklüğe kadar olan bu maket gemiler yapan atölyeler arasındaki rekabeti yansıtıyor. Yılbaşı gecesi şehir meydanında toplanan bu gemiler arasında en iyi olan ödül alıyor ve bütün şehirde sırtlarda gezdiriliyor.

 

Paskalyada ise havai fişek savaşı yapılıyor. Paskalya'nın son günü Vrondato köyünde iki kilise arasında havai fişek savaşı yapılır. iki kilise arasında bulunan 400m içinde kiliseler birbirine roket fırlatır. 

(Benim görmeyi istediğim etkinliklerden biri. Bu yıl iki kilise arasında kalan bir evin varislerinin ev sahibi öldükten sonra mahkeme ile yasaklattığı söylense de emin olamıyorum bundan).