Gladyatörlerin destansı şehri

Roma

Navona meydanı
Navona meydanı
press to zoom
Kolezyum ve bendeniz
Kolezyum ve bendeniz
press to zoom
Altare della Patria
Altare della Patria
press to zoom
Kolezyum
Kolezyum
press to zoom
İspanyol Merdivenleri
İspanyol Merdivenleri
press to zoom
Aşk Çeşmesi
Aşk Çeşmesi
press to zoom

Genel bilgiler

Roma İtalya'nın başkenti ve Lazio bölgesinin en büyük şehri. Katolik kilisesinin merkezi olan ve dünyanın en küçük ülkesi sayılan Vatikan da Roma sınırları içinde. Ayrıca Roma da aynen İstanbul gibi 7 tepenin üzerine kurulmuş bir şehir.


O kadar büyüleyici güzellikte bir şehir ki attığınız her adımda karşınıza çıkan tarihi eserlere ve bu kadar iyi korunmalarına hayranlıkla baka kalıyorsunuz. Roma'yı hak ettiği şekilde gezmek için bence en az 4-5 güne ihtiyaç var. 


Colosseum / Kolezyum

Kolezyum Roma'nın hatta İtalya'nın simgesi haline gelmiş yapılardan biri. Kolezyum halkı eğlendirici gösteriler sergilemek ve gladyatör dövüşleri için yapılmış bir arena. MS 72 yılında Vespasianus tarafından yaptırılmaya başlanan yapı MS 80 yılında Titus döneminde tamamlanmış. Burada gladyatör dövüşlerinin yanı sıra infazlar, hayvan avcılığı, ünlü savaşların yeniden canlandırılması gibi etkinlikler de düzenlenirmiş. Söylenenlere göre 55 bin kişilik yapının açılış gününün şerefine ilk hafta binlerce insan ve hayvan yapılan gösterilerde öldürülmüş burada.

Kolezyumu ilk gördüğüm anda da aklıma Gladiator filmindeki sahneler ve Maximus'un arenaya ilk giriş sahnesi geldi zaten. Geçmiş zamanlarda yaşanan depremler bu muhteşem yapıyı etkilese de günümüzde çok iyi korunan bir eser. Hatta bir iki ay önce duvarına K harfi kazıyan bir rus turist 25 bin dolar para cezası ve 4 yıl ertelemeli hapis cezası da verildi. (darısı bizim vandallarımızın başına).

Roma Pass alırsanız (daha sonra yazacağım) bilet kuyruğunda sıra beklemeden içeri girebilirsiniz.

Güncellenmiş olacağı için açılış saatleri, bilet fiyatları ve diğer bilgiler için aşağıda bulunan siteyi incelemek faydalı olabilir.


http://archeoroma.beniculturali.it/en/archaeological-site/colosseum

Roma Forumu ve Palatine tepesi

Roma Forumu hemen Colesseum'un yanında yer alıyor. En önemli antik yapılar bu bölgede yapılmış. Binaların bir kısmı idare binası, hapishane vs. olarak kullanılsa da birçok mabet de bu bölgede yer alıyor. Antik romalılar tarafından "Forum Magnum" yada sadece "Forum" olarak adlandırılan bölge döneminde toplumsal olayların tartışıldığı, konuşulduğu önemli bir yapıymış. İçinde yer alan yapılar ise;

Castor ve Pollux Tapınağı

Romulus Tapınağı

Satürn Tapınağı

Vesta Tapınağı

Venus ve Roma Tapınağı

Aemilia Bazilikası

Julia Bazilikası

Septimius Severus Kemeri

Titus Kemeri

Rostra, politikacıların Roma vatandaşlarına konuşma yaptığı yer.

Hostilia Mahkemesi (Curia Hostilia), Roma Senatosu’nun yeri.

Maxentius ve Konstantin Bazilikası

Tabularium

Antoninus ve Faustina Tapınağı

Urbi Göbeği (Umbilicus Urbi)

Sezar Tapınağı


Ayrıntılı bilgi, açılış saatleri ve bilet fiyatları için (Roma Pass'dan burada da yararlanabilirsiniz)

http://archeoroma.beniculturali.it/en/archaeological-site/roman-forum-and-palatine-hill

Pantheon
Pantheon
press to zoom
Pantheon
Pantheon
press to zoom
Kolezyum'un içi
Kolezyum'un içi
press to zoom
İspanyol Merdivenleri
İspanyol Merdivenleri
press to zoom
Aşk çeşmesi
Aşk çeşmesi
press to zoom
Altare della Patria
Altare della Patria
press to zoom

Fontana di Trevi / Trevi Çeşmesi (yada bizde bilinen adıyla Aşk Çeşmesi)

Poli Sarayının bir duvarına barok üslupta Nıcola Salvi tarafından yapılmış olan çeşme, 1735 yılında inşa edilmiş. 

Roma'ya ilk defa gittiğimde aşk çeşmesinin (daha çok yakın çekim daha doğrusu tek açıdan fotoğraflarını gördüğüm için) bir binanın yan tarafına inşa edildiğini düşünmemiştim hiç. Başlıbaşına bir yapı zannediyordum. Şansımıza ilk gidişimizde çeşme tadilattaydı (İkinci gittiğimizde ise tadilat bitmişti ve çeşme muhteşem görünüyordu) ve muhteşem görünüşünü detaylı göremedik ama üst tarafına kurulan küçük bir köprüden geçiş vardı ve ekranlarda normal hali gösteriliyordu. Tadilat olmasına rağmen tıklım tıkıştı yine de. Para atanlarda vardı tabii ki her zamanki gibi. Ben eksik kalır mıyım bende attım parayı. Bakalım tekrar Roma'ya gidebilecek miyim ? (1 sene sonra tekrar gittim)

 

Para atmanın da bir ritüeli var bu arada. Sağ elinizle sol omzunuz üzerinden atmanız gerekiyormuş. Birinci para dilek için ikinci para Roma'ya tekrar gitmek için üçüncü de aşk için...) Çeşme'nin restorasyon sponsoru da Fendi'ymiş  restorasyonun bedeli 2.5 milyon euro'ymuş. 

Roma Pass

Roma'da gezme için en iyi yollardan biri de diğer ülke ve şehirlerin de çoğunda olduğu gibi Pass card'lar. Roma Pass'la da aldığınız kartın türüne göre müze, arkeolojik alanlar yada kiliseler gibi ücretli gezilen yerlerden belirli sayıda yararlanabiliyorsunuz. Ulaşımda kullanabiliyorsunuz ve bazı ayrıcalıklardan faydalanabiliyorsunuz. Ayrıntılı inceleme için


http://www.romapass.it/p.aspx?l=en&tid=2

Yazıda kullanılan fotoğraflar iki ayrı seyahatte çekilmiştir. Ayrıntılı Roma ve diğer gezi fotoğraflarıma ana sayfada bulunan instagram adresimden ulaşabilirsiniz.