Gladyatörlerin destansı şehri

Roma

Navona meydanı
Navona meydanı
press to zoom
Roma forumu
Roma forumu
press to zoom
Kolezyum'un içi
Kolezyum'un içi
press to zoom
Navona meydanı
Navona meydanı
press to zoom
Campo de Fiori
Campo de Fiori
press to zoom
Kolezyum
Kolezyum
press to zoom

İspanyol Merdivenleri 

Açıkçası bana göre o meşhur ispanyol merdivenlerinin pek de ahım şahım bir özelliği yok. Bence en büyük özelliği yer aldığı meydanın ve çevresinin en lüks mağazalar ve restoran, cafelerle çevrili olması. Zaten şansımıza orada da restorasyon vardı Trevi de olduğu gibi. Tıklım tıkış olması tek özelliği...

Yinede tarihinden ve neden bu adı aldığından bahsedeyim biraz. Merdivenler 1725 yılında açılmış. En önemli özelliği kelebek biçimli tasarlanması. o dönemde İspanya büyükelçisi bu meydanda yaşadığı için meydan ve merdivenler bu ismi almış. Alışveriş ve iyi marka meraklıları için de ünlü Via Condotti caddesi hemen bu merdivenlerin karşısında... (Bu arada bu merdivenler ve trevi çeşmesi en çok hırsızlık olaylarının yaşandığı yerlermiş kalabalıktan dolayı. Bilginize...) Bu arada İspanyol merdivenleri 2015 yılında restorasyona girdi.

Pantheon

Pantheon yunanca tüm tanrıların tapınağı demekmiş. İmparator Hadrianus tarafından 118 - 125 tarihleri arasında inşa ettirilmiş. Pantheon Romada bulunan en eski beton kubbeli ve sağlam kalan binaymış. 43 metrelik çapı bulunan kubbenin o zamanın teknolojisi ile betondan yapılması hala araştırılıyormuş. Söylenenlere göre Pantheon'un o meşhur kubbesinde bulunan delikten sadece ışık giriyormuş ve nasıl bir hesaplama yapılmışsa yağmur, kar vs. girmiyormuş...

Açıkçası Pantheon'un hem ürkütücü hem de büyüleyici bir havası var. Bu kadar iyi korunmuş olması da bu etkileri arttırıyor...

Altare Della Patria / Vittorio Emanuele II Abidesi

İtalyanlar bu abide ile beyaz pasta diye dalga geçiyorlarmış galiba.  Tabii ki Roma'da bulunan diğer  tarihi eserlerin içinde esamesi okunmayabilir ama ben çok beğendim bu anıtı açıkçası. 1911 - 1925 yılları arasında inşa edilerek Birleşik İtalya Krallığının ilk kralı Victor Emanuel adına yapılmış. Beyaz mermerden yapılan abide 135 metre eninde ve 70 metre yüksekliğinde. Yapının alt kısmında da İtalya Birleşme müzesi bulunuyor. Anıtın üst tarafında da girişi paralı olan bir seyir terası var. 

 

Navona Meydanı

Navona Meydanı (Piazza Navona) Roma'nın en hareketli, en güzel meydanlarından biridir. İmparator Domitian zamanında stadyum olarak kullanılan elips şekilli meydan 30.000 seyirci kapasiteliymiş. Papa X. İnnocent (1644 - 1655) döneminde Papa'nın emriyle yeniden yapılandırılarak meydan haline getirilmiş. Barok tarzında yapılan meydanda bulunan çeşmeler arasında en ünlüsü Bernini tarafından yapılan "4 Nehir Çeşmesi"dir (Fontana dei Quattro Fuimi). Bu çeşmenin adı 4 kıtada bulunan 4 ana nehrin adından gelir. Bunlar; Nil, Ganj, Tuna ve Plata'dır. Çeşmenin ortasında bulunan sütun ise Roma döneminden kalmadır. Üstünde ise İmparator Vespasianu, Titus ve Domitian'ın isimleri yazar. Çeşme Papa için yapılmıştır. Diğer iki çeşme ise Giacomo della Porta tarafından yapılan "Fontana del Moro" ve yine aynı sanatçı tarafından yapılan "Neptün Çeşmesi"dir. Meydanda bulunan çoğu bina 16. ve 17. yüzyıldan kalmadır. 
Günümüzde Roma'nın en hareketli meydanlarından biri olan Navona hem gece hem de gündüz çok kalabalık ve eğlencelidir. Sokak sanatçılarının gösteri yaptığı meydanda özel günlerde de panayırlar kurulur...

Gerçekten de çok keyifli ve cıvıl cıvıl bir meydan. Özellikle geceleri çeşmelerin ışıklandırmalarıyla da ayrı bir havaya bürünüyor.

Biz bir akşam yemek için Navona meydanının çevresinde bulunan restoranlardan (L'Arcano) birini seçtik. Yemekler gayet güzeldi (Deniz ürünlü makarna, çeşitli deniz ürünleri ve tatlı yedik. Yanında da şarap içtik.) Fiyat ise adam başı yaklaşık 40-45 eu kadardı. 

Buraya tıklayarak Navona meydanına bakabilirsiniz.

Campo de Fiori

Eskiden halka açık idamların yapıldığı günümüzde ise Roma'nın en ünlü ve hareketli meydanlarından biri olan Campo de Fiori'nin adı "çiçek tarlası" anlamına gelir. 

Meydanda heykeli bulunan astronom ve filozof Giordano Bruno bu meydanda düşünceleri sebebiyle engizisyon kararı ile yakılmıştır. Yakılmadan önce "Tanrı, iradesini hakim kılmak için Yeryüzündeki iyi insanları kullanır. Yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar" demiştir.

Sokaktaki günlük yaşamı görmek isteyenler için pazar günü hariç her gün kurulan pazar iyi bir seçenektir. Ayrıca birçok sokak sanatçısı da bu meydanda gösteri yapar. Buraya tıklayarak bu gösterilerden kısa bir kesit izleyebilirsiniz.

Yazıda kullanılan fotoğraflar iki ayrı seyahatte çekilmiştir. Ayrıntılı Roma ve diğer gezi fotoğraflarıma  instagram adresimden ulaşabilirsiniz.