K.K.T.C.

Cengiz Topel ve

Fehmi Ercan kimdir?

Cengiz Topel Kanada'da
Cengiz Topel Kanada'da
press to zoom
Cengiz Topel
Cengiz Topel
press to zoom
Kıbrıs harekatı
Kıbrıs harekatı

Hazırlanan uçaklar

press to zoom
Fehmi Ercan
Fehmi Ercan
press to zoom
Cengiz Topel
Cengiz Topel

Ortadaki

press to zoom
Eskişehirdeki Cengiz Topel Heykeli
Eskişehirdeki Cengiz Topel Heykeli
press to zoom

Cengiz Topel ve Fehmi Ercan Kıbrıs'a gidenlerin yada Kıbrıs'lı olanların iyi bildiği isimler. Cengiz Topel'in adı Türkiye'de neredeyse her şehrin bir caddesine verilmiştir sanırım. Fehmi Ercan'ın adı ise Kuzey Kıbrıs'ın havaalanı'nın adı olan "Ercan" ile yaşıyor...

Kimdir Cengiz Topel?

Bir çok şehirde cadde ismi olarak yer alsa da açıkçası dört beş sene öncesine kadar Cengiz Topel'in kim olduğundan haberdar değildim. Daha sonra Eskişehir'de heykelini görüp, Kıbrıs vs.de adına rastlayınca kimdir bu adam dedim. Biraz araştırdıktan sonra da çok etkilendim yaşadıklarından. 

Cengiz Topel (1934 – 1964), Türk pilot yüzbaşı. 1964'te Türk Hava Kuvvetleri'nin Kıbrıs'ta gerçekleştirdiği uyarı uçuşunda, uçağı Rum uçaksavarlar tarafından vurulunca paraşütle atladı ve esir düştü. Rumlar tarafından hastanede öldüğü belirtilen Topel'in naaşı iade edildi. Türk Hava Kuvvetleri'nin Kıbrıs'taki ilk pilot kaybıdır.

Tarbzonlu bir ailenin dört çocuğundan biri olan Topel, babasının görev yeri İzmit'de doğdu. Çeşitli şehirlerde ilk ve orta öğretimini gördükten sonra, babasının ölümü üzerine ailecek İstanbul'a yerleştiler.

Topel, Kuleli Askeri lisesinden sonra Kara Harp Okuluna girdi ve 1955 yılında Asteğmen olarak orduya katıldı. Aynı yıl 2 senelik pilotluk eğitimi için Kanada'ya gitti. 1963 yılında da yüzbaşılığa tergi etti.

8 Ağustos 1964 tarihinde Kıbrıs Harekatı sırasında Eskişehir’den Kıbrıs’a, dörtlü kol komutanı olarak gönderildi. F-100 uçağıyla uçuş esnasında uçağı yerden isabet alarak düşürüldü. Paraşütle atlamayı başardı, fakat Rumlar tarafından esir alındı. Paraşütle atladıktan sonra; Lefke ve Çamlıköy Türk yerleşim birimleri arasında bulunan, Peristeronori Rum köyünün yakınından geçen bir asfalt yola inmiştir. Yere indiği zaman bir ayağının kırıldığı ve çene kemiğinin zedelendiği söyleniyor olmasına rağmen bunun doğruluk derecesini belirtir bir kanıt yoktur. Cengiz Topel’in yere indikten sonra haritasından Lefke yönünü tespit ederek o yöne koşmaya başladığı ancak kısa bir süre sonra, arkasından bir jiple gelen üç Rum tarafından yakalandığı belirtilmektedir. Ayrıca mermisinin bitimine kadar kendisini koruduğu ve yanına hiç kimseyi yaklaştırmadığı söylenenler arasındadır. Görgü tanığı olmadığı için ele geçirilişi ve ölümü hakkında bir çok teori vardır. 

Söylentilerden biri de kendisini yakalayan rumlara konuşmadığı için dayak yemiş ve sırtından 3 el vurulup, rum liderler tarafından daha sonra konuşturulmak üzere hastaneye kaldırılıp ameliyat edildiğidir. Hastanede BM'ye bağlı bir Amerikalı doktor kendisini korumat istese de başarılı olamaz. Daha sonra da günümüzde askeri kışla olarak kullanılan Güzelyurt Manastırı'nda çok ağır işkenceler görerek hayata veda eder.

Bütün bu gelişmelerden sonra Kıbrıs'taki ilk Türk hava harp kaybı olan Cengiz Topel'in hastanede öldüğü açıklandı, ancak naaşı ısrarlı girişimler sonucu 12 Ağustos 1964 tarihinde Rumlar’dan alınabildi. 

Kıbrıs'ta, Adana'da, Ankara ve İstanbul'da yapılan törenlerden sonra 14 Ağustos 1964 tarihinde Edirnekapı'daki Sakızağacı Hava Şehitliği'nde toprağa verildi.

Daha sonraki tarihlerde yapılan bir itiraf sonucu, Rum hücumbotu değil, Yunanistan tarafından gizlice bölgeye gönderilen Faethon isimli bir savaş gemisinden açılan ateş sonucu, Cengiz Topel’in uçağının vurulduğu öğrenilir. 

Fehmi Ercan kimdir?

Ne yazık ki Fehmi Ercan hakkında çok fazla bir bilgi bulamadım.

Pilot Binbaşı Fehmi Ercan, Diyarbakır’da bulunan 8. Ana Jet Üs Komutanlığında 181. filo komutanı olarak görev yapmaktaydı. 1935 Balıkesir doğumlu olan Fehmi Ercan ilkokulu Demirci’de, ortaokulu Gönen’de ve liseyi Balıkesir’de bitirdikten sonra 1 Kasım 1957 tarihinde Hava Harp okuluna girmiştir.

30 Ağustos 1959 tarihinde 1959/56 sicil numarasıyla ve Asteğmen rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri saflarına katılan Fehmi Ercan, 21 Şubat 1962 tarihinde uçuş eğitimini tamamladıktan sonra muhtelif hava birlik komutanlıklarında pilot olarak görev yapmıştır. Sırasıyla 28 Şubat 1960 tarihinde Teğmen, 30 Ağustos 1962 tarihinde Üsteğmen, 30 Ağustos 1967 tarihinde Yüzbaşı ve 30 Ağustos 1972 tarihinde de Binbaşı rütbesine yükselmiştir.

8 Ağustos 1973 tarihinde İzmir 2. Ana Jet Eğitimi Üs Komutanlığı emrine atanan Binbaşı Fehmi Ercan, Kıbrıs Harekatı nedeniyle 6. Kolordu Komutanlığı nezdinde İleri Hava Kontrolörü (FAC) görevi yaparken harekatın birinci günü şehit olmuştur. Mezarı Girne’de bulunmaktadır.

Kendisinin fotoğrafı, Ercan havaalanı girişindeki holde bulunmaktadır.

 

Kaynak:http://www.ercanhavalimani.com